ΓΕΡΜΑΝΙΑ — ΔΑΝΙΑ

Σε ένα παιχνίδι που έκρυβε παγίδες, η Γερμανία έπαιξε όσο χρειάστηκε για να κάμψει την αντίσταση της Δανίας (2-0), έχοντας τους Χάβερτς – Μουσιάλα σε μεγάλη μέρα! Μεγάλη διακοπή εξαιτίας χαλαζόπτωσης στο Βεστφάλεν.

2 - 0
Τελικό

ΓΑΛΛΙΑ — ΠΟΛΩΝΙΑ

Η Γαλλία δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Πολωνίας που ναι μεν είχε αποκλειστεί αλλά πάλεψε για την τιμή των όπλων με τις δύο ομάδες να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Ο Εμπαπέ άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα στο 56′ και ο Λεβαντόβσκι ιοφάρισε με τον ίδιο τρόπο στο 79′.
1 - 1
Τελικό

ΤΟΥΡΚΙΑ — ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε… Αυτό ακριβώς συνοψίζει την εντυπωσιακή εμφάνιση της Πορτογαλίας απέναντι στην Τουρκία, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να επικρατούν με 3-0. Δύο γκολ στο πρώτο μέρος, ασίστ ο Κριστιάνο στο δεύτερο και η χώρα του προκρίνεται στους «16» του EURO 2024.

0 - 3
Τελικό

ΤΟΥΡΚΙΑ — ΓΕΩΡΓΙΑ

Ήταν η στιγμή του! Ο Αρντά Γκιουλέρ έδειξε πώς «παρουσιάζονται» σε EURO ταλέντα της δικής του κλάσης, χαρίζοντας με μοναδικής ομορφιάς γκολ, τη νίκη στην Τουρκία, πριν σκοράρει σε άδειο τέρμα ο Ακτουρκόγλου! Πολύ δύσκολα «λύγισε» η Γεωργία, με τον Μικαουτάτζε να βρίσκει δίχτυα και να «γράφει» ιστορία. Τεράστιες χαμένες ευκαιρίες για τη «σταχτοπούτα» στις καθυστερήσεις!

3 - 1
Τελικό

ΙΤΑΛΙΑ — ΑΛΒΑΝΙΑ

Σε μία αναμέτρηση με ένα ξέφρενο ξεκίνημα και τρία γκολ σε 16 λεπτά, η Ιταλία νίκησε την Αλβανία με 2-1  και άρχισε ιδανικά στο EURO 2024. Ρεκόρ για τους Αλβανούς με το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία του θεσμού, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Σιλβίνιο.